مقالات

ویژگی های لباس کار مناسب

لباس کار هشتگرد

شلوار و کاپشنویژگی لباس کار مناسب چیست؟

هنگام انتخاب لباس کار باید بسیار محتاط عمل کنید و جوانب بسیاری را بسنجید. لباس کار برند دار باید هویت شرکت شما را به نمایش بگذارد, ارزش ها و باورهای آن را به طور مثبت منتقل کند و در همان نگاه اول توجه هارا به سمت خود جلب کند. میبینید که لباس کار وظایف زیادی را بر عهده دارد , تک تک خصوصیات زیر باید در لباس کار ایده آل لحاظ شود:

_ هویت و رنگ برند

_جنس پارچه

_کارآمد بودن

_استایل و مد

انواع پارچه استفاده شده در لباس کار 

محیط کاری شما گرم است یا سرد؟ آیا در هوای آزاد و در معرض بارش باران و برف کار می کنید؟ و یا ممکن است در معرض شعله های آتش و جرقه قرار گیرید؟ در انتخاب پارچه, آنچه حایز اهمیت است این است که کاربرد لباس و تمام جوانب محیط کاری را بسنجید و کیفیتی را انتخاب کنید که کلیه نیاز ها و حوادث را پوشش دهد. در زیر به برخی از انواع پارچه استفاده شده در لباس کار اشاره می کنیم :

_ پارچه لباس کار تترون

پارچه لباس کار تترون بیشتر در لباس هایی استفاده می شودکه نیازی به مقاومت زیادی ندارند. این نوع پارچه نسبت به سایر پارچه ها از ضخامت کمتری برخوردار بوده و بیشتر در تولید پیراهن مردانه , روپوش های پزشکی و رستورانی کاربرد دارد. کیفیت و تنوع بسیار زیادی از این پارچه در حال عرضه است. شما می توانید برای خرید لباس کار از فروشگاه آذین که بزرگترین تولیدی لباس کار در کرج می باشند بهره مند شوید.

_ پارچه لباس کار فلامنت کجراه

پارچه لباس کار فلامنت کجراه یکی از محبوب ترین نوع پارچه لباس کار در ایران به شمار می رود و تقریبا بیش از 90 درصد تولیدات با این پارچه است . ضخامت بیشتر این این نوع پارچه نسبت به نوع لباس کار ترگال و تترون موجب میشود که از مقاومت خوبی برخوردار باشد. اما پارچه خنک و سبکی نیست و کیفیت آن بسته به وزن و میزان پلی استر استفاده شده متنوع است.

_ پارچه لباس کار ترگال

پارچه لباس کار ترگال نیز بسیار شبیه پارچه تترون بود و تنها تفاوت آن ها در ضخامت بیشتر پارچه ترگال است. این میزان ضخامت موجب می شود پارچه از مقاومت خوبی برخوردار باشد و برای همین بیشتر در روپوش پزشکی, روپوش آزمایشگاهی , روپوش کارگاهی , لباس آشپزی و یونیفرم مدارس از آن استفاده می شود. با این حال اگر بخواهید پیراهن مردانه ای با ضخامت بیشتر داشته باشید , می توانید از این نوع پارچه استفاده کنید . توجه کنید که ویسکوز و پلی استر در تولید این پارچه نقش مهمی دارند.

_ پارچه لباس کار کتان

پارچه لباس کار کتان یکی از مقاوم ترین نوع پارچه بوده و در برابر حرارت بسیار مقاوم است . به همین دلیل اغلب در لباس کار جوشکاری , فرزکاری و کارهای سنگین استفاده می شود. این نوع پارچه به سه دسته کتان 30 درصد, کتان 70 درصد و کتان 100 درصد تقسیم می شود و مسلم است که هر چه قدر درصد کتان بیشتر باشد , مقاومت و ضخامت پارچه نیز بیشتر خواهد بود.

استانداردهای جهانی لباس کار

لباس کار باید برای افزایش ایمنی و مطابق بودن با شرایط کاری از استاندارد های جهانی پیروی کرده و کلیه استاندارد های ایمنی را رعایت کند . طبق استاندارد های جهانی لباس کار , موارد زیر باید متناسب با نوع کار تعریف شوند.

_ استاندارد لباس کار EN ISO 20471

استاندارد EN ISO 20471 مخصوص لباس هایی است که باید در شب به خوبی دیده شوند. طبق این استاندارد تمام نوارهای بازتاب دهنده نور , با توجه به توانایی بازتابنده در انعکاس نور , باید الزامات سطح 2 را داشته باشند و این استاندارد برای قابلیت دید در بالا مورد استفاده قرار می گیرند . سطح محافظت هر لباس کار با بر چسبی روی آن  مشخص می شود . این لباس ها مخصوص افرادی است که در محیط های تاریک کار می کنند و یا محل کار آن ها به نحوی است که در مسیر رفت و آمد وسایل نقلیه قرار دارد و یا به هر علت دیگری باید کارکنان از فاصله مشخصی به خوبی دیده شوند.

_ استاندارد لباس کار EN 343

اگر محیط کار شما به نوعی است که ناگزیرید در فضای باز و در شرایط آب وهوایی مختلف کار کنید, نقش این استلاندارد در طراحی لباس شما بسیار پررنگ خواهد بود. EN 343 یک استاندارد اروپایی برای لباس های محافظ است . اگر می خواهید حتی در زیر باد و باران شدید با خیال راحت و بودن مزاحمت به کار خود ادامه دهید , به دنبال گواهینامه EN 343  باشید.

_ استاندارد لباس کار EN 342

این استاندارد که مبدا آن اتحادیه اروپاست مخصوص محافظت از سرما طراحی شده است . برای تامین حداکثر محافظت , لباس کار باید به نحوی طراحی و دوخته شده باشد که در اطراف مچ دست را محکم در بگیرد و هیچ راه نفوذی نداشته باشد . در طراحی این لباس چند فاکتور در نظر گرفته می شود: مقدار عایق حرارتی (Y), درجه نفوذپذیری هوا (AP)  و در صورت وجود ,  ضدآب بودن (WP)

_ استاندارد لباس کارEN ISO 11612

از ویژگی های لباس کار مناسب می توان به میزان مقاومت آن در برابر گرما و شعله های آتش اشاره کرد . این استاندارد , لباس کار ساخته شده از پارچه ای انعطاف پذیر را توصیف می کند که برای محافظت از بدن کارکنان ( به جز سر و دست ها ) در برابر گرما و یا شعله های آتش طراحی شده است.

_ استاندارد لباس کار EN ISO 11611

این استاندارد که مخصوص لباس های جوشکاری و فرآیند هایی است که تماس حداقلی با آتش و جرقه ها الکتریکی را دارند , از کارکنان در مقابل ذرات کوچک فلزات مذاب , جرقه های کوچک آتش و تماس کمتر از دو ثانیه با آتش و حرارت بالا محافظت می کنند. این استاندارد دارای دو سطح 1 ( پایین ترین سطح محافظت) و سطح 2 ( بالاترین محافظت ) است.

_استاندارد لباس کار EN ISO 15797

استاندارد لباس کار EN ISO 15797 ,  در حقیقت میزان مقاومت لباس کار در برابر شستشوهای صنعتی و خشک کردن را نشان می دهد.

_ استاندارد لباس کار UV Standard 801

این استاندارد منحصرا برای محافظت از اشعه مضر خورشید در لباس کار مورد استفاده قرار می گیرد . به افرادی که بیشتر کار آن ها در فضای باز و زیر نور خورشید صورت می گیرد , توصیه می شود این استاندارد لباس کار را در طراحی لباس خود در نظر بگیرند.

شما می توانید برای خرید لباس کار از فروشگاه آذین که بزرگترین تولیدی لباس کار در کرج می باشند بهره مند شوید.